Situácia v Gaze je vážna a jej neľudskosť nemôže byť naďalej ignorovaná. Slovenská vláda musí zakročiť a deeskalovať násilie v Gaze a okamžite požadovať prímerie. Musíme zabrániť ďalším stratám na životoch nevinných civilistov

Kolektívny trest je vojenský zločin

Izraelská vláda kolektívne trestá populáciu Gazy za činy Hamasu. Polovicu z 2 miliónov obyvateľov Gazy tvoria deti. Počas prvých dvoch týždňov bombardovania bolo zabitých už viac ako 700 detí. Ľudia v Gaze sú uväznení v oplotenej oblasti veľkosti Bratislavy, bez jedla a vody. Posledná funkčná elektráreň v Gaze prestala fungovať, čo znamená, že nemocnice nemôžu naďalej operovať napriek narastajúcemu počtu úmrtí a zranení.

Kolektívny trest je vojenský zločin a porušuje medzinárodné humanitárne právo. Naša vláda musí konať teraz. Nemôžeme byť spoluvinníkmi.

Humanitárna kríza

Toto je o ľudskosti, nie politike. Sme ľudia. Palestínčania sú ľudia. Žiadna civilizovaná osoba na Zemi by nesúhlasila, že pozbavenie detí jedla a vody je prijateľné. Musíme to zastaviť. Inak prídu o život ďalšie tisícky ľudí. Musíme požadovať prímerie, pochovávanie nevinných ľudí a detí pod troskami nie je akceptovateľné. Musíme zaistíť, aby boli základné ľudské potreby opäť naplnené. V Gaze musí byť zaistená dodávka vody, jedla, elektriny, pomoci a zdravotníckych zásob. Jedná sa o naliehavú situáciu.

Deeskalácia, prímerie, humanitárna pomoc

Je absolútne naliehavé, aby premiér Robert Fico a vláda Slovenskej republiky požadovali deeskaláciu a prímerie, a aby bola do pásma Gazy povolená humanitárna pomoc. Musíme jednať okamžite. Každá hodina sa počíta pre životy civilistov v Gaze.

Inšpirovali sme sa Židovskými hlasmi pre mier v Spojených štátoch. Nižšie uvedený text je upravený z ich originálu, ktorý si môžete v plnom znení prečítať tu.